050-4990481

פעילות גופנית

הרזייה היא משימת ארוכת טווח, וכדי לבצע אותה יש לתקוף מכל כיוון אפשרי- פעילות מירבית.

הכיוון העיקרי הוא האוכל. מקובל לחשוב שכל שאוכלים פחות- מרזים יותר. יש לדעת כי כשרוצים לרזות, המטרה העיקרית היא העלאת קצב חילוף החומרים (המטבוליזים) בגוף. וההרזייה תגיע כתופעת לוואי בלתי נמנעת.

הדרך הטובה ביותר להעלאות את קצב חילוף החומרים היא ע”י פעילות גופנית.

אנשים רבים, בעיקר בעלי עודף משקל, נמנעים מעיסוק בפעילות גופנית, בגלל הנחה מוטעית נוספת,  הם מניחים שאם כבר עושים פעילות גופנית , היא צריכה להיות מעייפת ומתישה, כזאת שבסיומה נוטפים זיעה ומתנשמים בכבדות , לא כך הדבר. פעילות גופנית יעילה צריכה להיעשות בדרגת מאמץ בינונית ונעימה. פעילות גופנית אינה בהכרח ריצה סביב השכונה, הרמת משקולות, שחייה של קילומטרים או רכיבה מתישה על אופניים. מטרת הפעילות להעלות את קצב הלב , הנשימה ומחזור הדם ולאמן את השרירים לפעילות ולתגובות מהירות בפעילות היומיומית.

יש הנמנעים מפעילות גופנית בגלל ניסיון כושל בעבר. כדי להימנע ממצב של “התחלתי והפסקתי” יש לבחור נכון את סוג הפעילות עבור כל אדם ואדם. כל אחד יכול למצוא לעצמו פעילות גופנית מהנה. ההנאה היא תנאי הכרחי להתמדה בביצוע הפעילות.

מהי הפעילות הגופנית המומלצת?

הפעילות הגופנית המומלצת היא פעילות בונה שריר ופעילות אירובית.

פעילות אירובית- כל פעילות הצורכת חמצן. הגוף משתמש בחומצות השומן כדלק, ולתהליך זה של שריפת השומן דרוש חמצן. לכן כל פעילות שתגביר את קצב פעימות הלב  שלנו היא פעילות ארובית.

בפעילות אירובית משתמש הגוף כאנרגיה לפעילותו במאגר השומן ולא בסוכר שבתאי השריר , או בחלבון שבונה את השריר. תהליך זה של שימוש בחומצות שומן כדלק לפעילות מתרחש רק אחרי 20 דקות לפחות מתחילתה. רק אם מתמידים בקצב הפעילות , יתחיל הגוף לשרוף שומן. יש להסתפק במאמץ בינוני ונעים. יש למצוא את הזמן הנוח ביותר- כשלא עייפים מדי, כשלא רעבים מדי, כשלא חם מדי וכו’. בכלל החשוב ביותר שיש לזכור הוא להינות מהפעילות הגופנית. אחרת נמצא אינספור תירוצים להפסיק.

נופתע לגלות שהפעילות הגופנית מאפשרת לנו שליטה טובה יותר בכמויות המזון שאני אוכלים. בזמן שאנו עוסקים בפעילות גופנית, הגוף לא משתמש בסוכר ממחזור הדם כמקור אנרגיה אלא בשומן (על כן אנשים העוסקים בפעילות גופנית בקביעות רעבים פחות). רק כשעתיים לאחר הפעילות , תרד רמת הסוכר בדם והרעב יתעורר. עובדה זו ניתן לנצל ביעילות בתקופת ההרזייה. לאחר פעילות גופנית, אין להמתין עד שנחוש רעב, כי אז נאכל הרבה יותר מכפי שתיכננו. במקום זאת כדאי לאכול כשעה לאחר הפעילות, כאשר עדיין איננו רעבים, אז גם לא נגזים בכמויות שנאכל.

פעילות גופנית